Ana Sayfa » Bilgisayar » Windows 10 Sıfırlama ( Formatsız)

Windows 10 Sıfırlama ( Formatsız)

Windows 10 yüklü bilgisayarımızda yaşadığımız problemden dolayı format atmamız gerekiyor. Olur ya, bilgisayarımıza virüs bulaşmıştır veya performans düşüklüğü yaşıyoruzdur, gibi gibi nedenler. Bu durum da yapılması gereken en mantıklı olanı format atmaktır. Peki herkes format atabilirmi? ..Yani bu makaleyi okuduğunuza göre format atma konusunda kendinizi henüz hazır hissetmiyorsunuz, veya tam profesyonel değilsiniz. Sorun değil..

Teknoloji ile birlikte işletim sistemleri de ciddi düzeyde gelişti. Artık bilgisayarımız da performans düşüklüğünden dolayı veya, çeşitli kötü amaçlı yazılımların bulaşmasından kaynaklanan sorunları ”veya benzer problemleri” çok basit bir yöntem ile çözmemiz mümkün. Yalnız Windows 10 ‘dan bahsediyoruz unutmayalım.

Windows 10 ‘un bizlere sağlamış olduğu ”Bu Bilgisayarı Sıfırla” seçeneği tüm sorunlarımızı yok edecek düzey de.

Hemen konuyu uzatmadan sizlere Windows 10 yüklü bilgisayarınızı nasıl sıfırlayabileceğinizi aktarayım.

İlk olarak başlat menüsüne tıklayıp, ayarlar kısımını açalım. (hemen alt görsel deki gibi)

Windows 10 sıfırlama FormatsızArdından bahsettiğimiz sıfırlama menüsüne gidebilmek için ”Güncelleştime ve güvenlik”ikonuna tıklayalım.

Ve, karşımıza gelen pencere tıpkı alt görseldeki gibi oluyor.Windows 10 Sıfırlama formatsızŞimdi ise ”Bu bilgisayarı Sıfırla” seçeneğine basalım. (merak etmeyin hemen işleme başlamıyor)

Karşımıza alt kısımdaki görselde göründüğü gibi iki farklı seçenecek çıkacak.Windows 10 sıfırlama

Dosyalarımı Sakla

Herşeyi Kaldır.

Açıklamaları kutucuk içinde yer alan bu iki seçenekten ”Herşeyi Kaldırseçeneğini seçelim.

Dosyalarınızı saklayarak formatlamanız anlamsız olur, tam olarak sıfırlanmadıktan sonra bilgisayarınızın hızlanmasını veya temizlenmesini düşünmeyin. Eğer formattan bahsediyorsak, herşeyi kaldırıp silmemiz gerekir. Bu doğrultuda anlatıma devam ediyorum.

Bilgisayarımızı formatlamak için herşeyi kaldır seçeneğini seçtikten sonra alt kısımdaki görsel de olduğu gibi 2 farklı seçenek görüyoruz.

Windows 10 sıfırlama işlemi

Bu son aşama da kırmızı çerçevenin içindeki yani ”Dosyalarımı kaldır ve sürücüyü temizle” Seçeneğine basıp bilgisayarımızın kendini sıfırlayıp, sistemi sıfırdan yüklemesini bekliyoruz. Bu işlem görselde de belirtildiği gibi bir saat veya daha fazla sürebiliyor. Ancak ben daha 1 saat sürdüğünü görmedim. 30 dk bile sürmüyor neredeyse. Ancak düşük donanımlar da yazıldığı gibi uzun sürebilir. Bu yüzden endişe etmeyin.

Makale başlangıcında ”Bilgisayarını sıfırlamak isteyen biri yedeğini almıştır elbet” düşüncesiyle bilerek yedek alma konusun dan bahsetmedim. (Bahsettiğim yedek windows yedeği değildir. Kendi kişisel dosyalarınız resimleriniz müzikleriniz gibi gibi)

Ve unutmadan, bu tarz makaleler yazarken  kendim test etmeden asla blog da paylaşmam. Tarafımca test edildi ve bilgisayarın performansın da ciddi derecede artış görüldü. Herkese kolay gelsin.

Windows 10 Sıfırlama ( Formatsız)
Toplam 119 oy verilmiş
sizde oy vermeyi unutmayın (:

İlgini çekebilecek diğer konular

Telefondan bilgisayara bağlanma

Telefondan Bilgisayarınızı Yönetin

Çoğu kişinin işine yarayacak olan telefondan bilgisayarınızı yönetmeye yarayan bu uygulama sayesinde artık dışarıdayken evdeki …

5 Yorumlar

 1. Avatar of tayfun

  Kardeş, bir de makalelerin hangi tarihte yüklendikleri bilgisi olsa daha iyi olurdu. Hatta yükleme sırasına agöre alt alta görebiliyor olsaydık… Mesela: Twitter’da bizi engelleyenlerin tweetlerine yaptığımız retweetleri nasıl kaldıracağımızı sormuştuk. Siz de taslağın bittiğini, yakında yükleyeceğinizi söylemiştiniz. Ama yüklenip yüklenmediğini görebilmek için sitede epeyce gezinmek zorunda kalıyoruz. Selamlar…

  • Avatar of tayfun

   en son makaleler anasayfa da slayt kısımında listeleniyor bahsettiğiniz konu hakkında paylaşımı bir kaç gün içinde (2-3) gün içinde paylaşacağım. laptop arızalandığı için makaleyi bloğa geçiremedim ilk fırsatta konuyla alakalı bilgilendirme makalesini paylaşıyor olucam teşekkürler.

 2. Avatar of tayfun

  Bu yapılan uygulamada D sürücüsü dilinir mi hocam?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


6 + 5 =


Endişelenme Bu Bir Reklam Değil

Bilgilendirme

Twitter Güncelleme

Twitter Kodları hergün olmasa da sizden gelen hata mesajlarına göre sık sık kontrol edilmektedir. Çalışmayan bir kod olursa iletişim kısımından bildirin lütfen! Ancak onun öncesin de basit hatalar dan dolayı problem yaşarsanız yorumları okumanız da fayda var. :)
ÇOK YAKINDA YENİ KODLAR GELİYOR :)
17.10.2018