Ana Sayfa » Bilgisayar » İnternet » Twitter Limitleri 2018

Twitter Limitleri 2018

Hepimiz merak ediyoruzdur, twitter da neden limitler var?
Twitterdaki limitler tamamen sunucu yoğunluğunu azaltmak, önlemek amaçlı yapılmıştır. Örneğin 50 kilogram kasayı en fazla 5 dakika havada tutabiliriz. Ama bunu 1’er dakıka dinlenerek tutsak bu günlerce sürer. Twitter sunucuları da benzer şekilde işlemektedir. Gelelim twitter limitlerine.

Beğeni limiti;

 • Twitter ‘da beğeni limiti 2 bin olarak tanımlanmış. Eğer 2 bin tweeti beğendiyseniz 2.001 ‘inci tweeti beğenemezsiniz, yeni bir tweet beğenmek için yaklaşık 24 saat beklemeniz gerekiyor.

Beğeni silme limiti:

 • Beğeni silme’de herhangi bir limit yoktur. Nedeni ise ön bellek işleminin beğeni kısımında uygulanmasıdır. Yani belli bir yere kadar beğendiğiniz eski tweetleri görebiliyorsunuz, daha fazlasını görebilmek için Twitter ‘ın ön belleği silmesini beklemeniz gerekiyor. Oldu da tüm eski beğendiğiniz tweetlerinizi görebiliyorsunuz diyelim ve hepsini sildiniz. Yine aynı şekilde ön bellek işlemi olduğu için beğendiğiniz tweetlerinizi silseniz bile beğendiğiniz tweet sayıları kısımı değişmeyecektir. Bunun için bahsetmiş olduğum gibi Twitter ın ön belleği silmesini bekleyeceksiniz. Bu ön bellek nedir diyecek olursanız da Çok sık değişiklik gösteren kısımlar Twitter sunucuların da ciddi düzeyde trafik (yoğunluk) yarattığı için belli bir süre kayıt işlemidir. Anlayacağınız şekilde örnek vermem gerekirse, Twitter profilinize 3-5 günde bir gelip beğeni sayılarınızı tweet sayılarınızı takip ettiğiniz kullanıcı sayısı ve takipci sayınızı kayıt edip gidiyor. Tabi bu işlem tweet sayısı için ayrı beğeni sayısı için ayrı takipçi ve takip ettiklerinizin sayısı için ayrı sürelerdedir. En geç değişiklik gösteren beğeni sayısıdır. daha sonrasın da ise tweet sayısı gelmektedir.

Tweet limiti ve Önbellek;

 • Günlük olarak Twitter’da gönderebileceğimiz tweet sayısı 2400 adettir. Fakat tweet limiti diğer limitlerden farklıdır. 12 saat üzerinden her yarım saatte bir 100 tweet atma hakkına sahipsiniz. Yani 20 dakika içinde 100 tweet atarsanız sizlere limit uygulanır. 10 dakika sonra ise limitiniz tekrardan açılır. Yani limit içinde limit söz konusu. Retweetler de tweet olarak sayılmaktadır.

Direkt mesaj limiti;

 • Günde yalnızca 1.000 direkt mesaj gönderme hakkınız vardır, fakat limit süresi diğerlerine göre daha azdır.

Takip etme limiti;

 • Normal olarak günlük 1.000 kişiyi takip etme hakkına sahibiz. Fakat bu sayı farklı algoritmaların saptadığı agresif davranışlar sergiliyen kullanıcı hesaplarına yönelik farklılık göstermektedir. Örneğin 2 dakika içinde 300 kişiyi takip ederseniz algoritma sizleri farkedip limit uygulayacaktır. (300 rakamı sadece örnektir)

Önemli Not: Twitter da limit alan kullanıcıların normal bekleme süresi (limitlerin açılma süresi) 24 saat olarak tanımlıdır. Fakat twitter sunucu yükünün hafif olduğu zamanlarda bu limitleri sıfırlayabilir. Örneğin şuan twitter da 4 milyon kişi aktif diyelim. Bu 4 milyon kullanıcı twitter sunucuları için düşük bir kullanıcı sayısı (sunucu için hafif yük) olduğu için, Twitter bu tip durumlarda (fırsatlar da) tüm limitleri sıfırlıyor. Yani böyle bir zamana denk geldiğinizde limit alalı 10 dakika bile olmuş olsa limitleriniz sıfırlanıyor..

Önemli Not 2: Üst kısımda belirtmiş olduğumun tam tersi olarak Twitter sunucuları aşırı yoğunluk da normal limit sayılarınızı düşürebiliyor. yani 2.000 beğeni hakkınızı 1.000 e  2400 tweet atma hakkınızı 1200′ e 1.000 kişi takip etme limitinizi de 500 e düşerebiliyor. Tabi bunun olması için ciddi derecede yoğunluk olması gerekiyor. Bu tip durumlar ise nadir görülmektedir.

Profesyonellere Not : Yazı içerisinde ön bellek işlemi, herkesin anlayabileceği tarzda anlatılmıştır.

Anahtar kelimeler twitter beğeni limiti, beğeni silme limiti, tweet atma limiti, retweet, rt limiti, takipçi ve takip etme limiti
Twitter Limitleri 2018
Toplam 159 oy verilmiş
sizde oy vermeyi unutmayın (:

İlgini çekebilecek diğer konular

Silinmeyen Retweetler ve Tweetler

Silinmeyen Retweetler ve Tweetler

Bu konu yalnızca Profilde görünmeyen, Silinmeyen retweet ve Tweetler için hazırlanmıştır. Twitter profillerimiz de temizlik …

10 Yorumlar

 1. Avatar of tayfun

  merhaba,
  twitter arsivimi aldim ancak sadece tweetler gorunuyor. dm leri nasil gorebilirim acaba
  yardimlariniz icin simdiden cok tesekkyrler

  • Avatar of tayfun

   Yalnızca 3.şahısların erişebileceği tarzda bilgilerin arşivini indirebilirsiniz. Her attığınız mesajın kayıt edildiği datalar mevcut ancak bununu indirmeniz mümkün değildir. Yalnızca özel durumlar da ortaya çıkarılacak bilgilerdir.

 2. Avatar of tayfun

  Toplu retweet silme makalenizi okuduktan sonra limitler hakkındaki bu makalenizi de okudum. Bazı tweetlerimi sildim ve profilimin en sonuna indiğimde geri alınmayan retweetlerim var. bunların aktif olması için tahmini bekleme süresi nedir? Ve er ya da geç kesin olarak retweetleri geri alabilecek miyim? (Teşekkürler..)

  • Avatar of tayfun

   twitter ön bellek temizleme işlemini hangi aralıklarla yapıyor bu konu hakkında bilgi paylaşmamış. Ancak eski tweetlere sitenin hızlı çalışması için ciddi ambargo uyguluyor. Belki haftalar içinde aktif olur belki aylar içinde. Kesinliği hakkında endişe etmenize gerek yok.ilginiz için teşekkürler

 3. Avatar of tayfun

  Merhaba, benim favlarım silinmedi, buraya yölendirmişsiniz ama burda da silmek için limit yoktur diyor?

  • Avatar of tayfun

   Beğeni silme kodunu kullanırken hergün 2 bin tweet silseniz değişiklikler profilinize aynı gün yansırdı. Bu yüzden yazı içerisinde 2 bin silme hakkından bahsetmiştim ancak binlerce tweeti tek seferde silerseniz bunun profilinizdeki beğeni sayısına yansıma süresi uzar twitter botları profilinizi her ziyaret ettiğinde günceller ancak bunu agresif olarak algıladığı için profilinize yansıtmaz. Bu böyle arkaplanda 3 bin küsür beğeniniz kalana kadar devam edecektir. 3 bin küsür beğeni sayınıza ulaştığında profilinize yansıyacaktır merak etmeyin..

 4. Avatar of tayfun

  Merhaba benim 9bin takipçim 7bin takip ettiğim hesap var hesabım 3 kere peşpeşe Askıya alındı çok kişiyi takip etmişim fakat en fazla 100 kişiyi takip etmiştim 2 ay boyunca. Şimdi insanları takip etmeye korkuyorum tekrar Askıya alınacak diye . Acaba günde kaç takip sınırım vardır

  • Avatar of tayfun

   günlük takip limitini twitter algoritmaları her profile ayrı tanımlıyor. Ancak standart 2 bin takip limiti vardır, bunun içine takibi bırakmada dahildir.

 5. Avatar of tayfun
  Canan Pişmişler

  Takipçilerim 4800 civarı 5000 sınırı geldi takip edemiyorum takipçilerimi takip edenleri etmeyenleri mi temizlemek gerekir ama nasıl takibe takip edilir. Yada 5000 sınırı nasıl aşılır yardımcı olurmusunuz. Yeni takipçilerim kırılıyo. Takibi bırakacaklar:-((

  • Avatar of tayfun

   Takip – takipçi algoritmaları her kullanıcıya ayrı tanımlanıyor. 5 bin sınırını geçmek için belirli aralıklarla takipçi gelme akışının devam etmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


4 + 3 =


Endişelenme Bu Bir Reklam Değil

Bilgilendirme

Twitter Güncelleme

Twitter Kodları hergün olmasa da sizden gelen hata mesajlarına göre sık sık kontrol edilmektedir. Çalışmayan bir kod olursa iletişim kısımından bildirin lütfen! Ancak onun öncesin de basit hatalar dan dolayı problem yaşarsanız yorumları okumanız da fayda var. :)
ÇOK YAKINDA YENİ KODLAR GELİYOR :)
17.10.2018