Ana Sayfa » Twitter Kodları » Silinmeyen Retweetler ve Tweetler

Silinmeyen Retweetler ve Tweetler

Bu konu yalnızca Profilde görünmeyen, Silinmeyen retweet ve Tweetler için hazırlanmıştır.

Twitter profillerimiz de temizlik yaparken karşılaştığımız sorunların en başın da gelen problem tabiikide silinmeyen retweetler ve tweetler oluyor.

Not: Konuya tam olarak hakim olmak için yazının tamamını okumanızı tavsiye ederim. (Makale içinde anlatılan konu tamamen herkesin anlayabileceği düzey de kolaylaştırılmış halde anlatılıyor)

Twitter, bizlerin site içerisinde daha hızlı gezinebilmesi için, bir çok sitede de aktif olan ön bellek işlemini kullanıyor.

Ön bellek işlemini sitenin tamamın da kullanmıyor, yalnızca gereksiz olarak gördüğü kısımlar da kullanıyor. Bunların en başın da ise, eski tweet ve retweetler, takipçi sayısı ve ardın da çok eski beğeniler yer alıyor.

Peki amaç nedir? derseniz;

Profilinize girdiğiniz de profil sayfanız Twitter sunucularına, ” bu kullanıcı kaç tweet atmış, atılan tweetlerin içerikleri, tarih saat ve yerleri, kullanıcının profil resimi, doğum tarihi,  hakkındaki açıklamaları, profil kapak resimi vs vs gibi bir çok bilgiyi soruyor. Ve sunucular bunların cevaplarını tek tek, saliseler için de cevaplayarak ortaya sizin oluşturmuş olduğunuz profili çıkarıyor. Bu işlemi milyonlarca profilde saliseler için de gerçekleştirildiğini hiç düşündünüz mü ? Ancak her sistemin belirli bir kapasitesi vardır ve bu kapasiteyi koruyarak işlerinin devamını sağlamaları için ön bellek sistemi devreye koyuyorlar.

Ön bellek dediğimiz olay üst kısım da belirttiğim onlarca sorguyu tek hamlede cevaplamak için hazırlanmış basit bir algoritma. Örneğin ne demiştik, profilimize girdiğimizde, kaç tweetimiz var veya kaç retweetimiz, kaç kişiyi takip ediyoruz, bundan 5 ay önceki attığımız işe yaramaz tweetimiz de ne yazıyor gibi soruları önceden kaydedip tek hamlede cevaplayarak sunucuda ki yükü ciddi düzey de azaltıyor. Yani tüm cevapların yazılı olduğu bir kağıt düşünelim ve bu kağıda xtxtx kodunu verelim profilimize tıkladığımız da sunucuya onlarca soruyu sormak yerine xtxtx kodun daki soruyu soruyoruz. Sunucu cevapları önceden kayıtlı hazır halde tuttuğu için sorguları tek hamlede cevaplıyor. Böylelikle örneğin 1 işi 10 kez yapmak yerine 1 kez yapıyor

Ancak burada önemli olan kısımlardan biri de bu ön bellek işleminin yalnızca belirli bir rakamdan sonrası veya belirli bir tarihden sonrasını kapsamasıdır. Twitter bu kısım da farklı bir algoritmayla karşımıza çıkıyor. Örneğin 20 bin beğendiğimiz tweet var, twitter algoritmaları bu 20 bin beğendiğimiz tweetin yalnızca bin adetini görmemize izin veriyor. (rakamlar örnektir bu bin rakamı iki bin de olabilir) Bu her profilde değişiklik gösterebilir çünkü bazılarımız sürekli beğendiği tweetleri kontrol eder bazılarımız ise hiç bakmaya bile tenezzül etmez. Burada ki durum beğendiğiniz tweetlerin sunucular da sorgulanmamış olmasından kaynaklanıyor. Örnek twitter algoritmaları bizlere beğendiğiniz bir tweete 1 ay boyunca (tarih örnek olarak verilmiştir) herhangi biri tarafından sorgulama yapılmaz ise (yani görüntülenmez ise!, buna en alt kısımlar da kalmış beğeniler ve tweetler de dahildir) , biz bunları ön belleğe kaydedip saklayacağız diyor. Ve bu işlem, uzun süredir görüntülenmeyen tweetleri artık göremeyeceğiniz anlamına geliyor.
Böylelikle eski kullanılmayan ve okunmayan tweetlerin twitter sunucularına esktra gereksiz sorgu işlemlerini azaltarak sunucuların daha verimli ve hızlı çalışmasını sağlıyor.

Bu bahsettiğimiz durum beğenilerimiz, eski retweetlerimiz, eski tweetlerimiz, takipçi sayımız gibi birçok bilgiye uygulanıyor.

Bu böyle sonsuza kadar sürmüyor elbet. Twitter, çok eski kullanılmayan tweetleri, retweetleri ve beğeni sayılarının kayıtlı olduğu ön bellek verilerini belirli tarihler de siliyor. Ancak sildiği kısımlar bile kendi araların da bir çok alana ayrılıyor. Örnek vermek gerekirse 3 ay önceki atılmış olan ve görüntüleme olmayan tweetlerin kayıtlı olduğu ön bellek ayrı bir kategori de.. 4 aydan eski olan ve görüntülenmeyen tweet ve retweetler ise ayrı bir kategori de. Bu demek oluyor ki tüm görünmeyen retweet ve tweetlerimizi veya beğeni sayımızdaki ciddi değişiklikleri tek sefer de çözemeyeceğiz.

Neden bu kadar zor bir işlem bu?: diyorsanız eski kullanılmayan tweetlerin ön bellekteki kayıtlarını silmesi ve tekrardan ayrıştırma işlemini yapması sunucuları çok ciddi düzeyde ağırlaştırıyor, ve bazı durumlar da erişim bile sağlanamayacak duruma getiriyor. Bunu şöyle düşünebilirsiniz kullanmadığınız ve işinize yaramayacak bir eşyayı gözünüzün önüne getirmek size birşey ifade etmeyecektir çünkü gereksiz olarak algılıyorsunuz. Ve gereksiz tweetleri veya retweetleri tekrardan aktif edecekler diye o an da sitenin yavaşlamasının riskini almıyorlar.

Bu kısımda ise çoğunluğun yaşadığı farklı bir problemi açıklayalım.” Eski retweetler görünüyor ancak silinmiyor, retweeti geri alma butonu gri” şeklinde gibi bir çok soru almıştım. Bu yaşadığınız problemin de bahsettiğimiz ön bellek işleminden nasibini alıyor. Buradaki farklı olan durum retweetinizi geri alma sorgusunun ön belleğe kaydedilmiş olmasıdır. Görmediğiniz ve çok alt kısımlar da kalan herhangi bir retweetin sürekli aktif yani silinebilir halde kalmasının twitter sunucusuna ekstra gereksiz bir işlem olmasından başka bir işe yaramadığını söylemeliyim. Bu yüzden Twitter retweeti pasif hale getirerek sunucular daki yükü azda olsa indiriyor.

Bu durumu yalnızca kendiniz için düşünmeyin. Twitter da milyonlarca kullanıcı var, ve hepsinden böyle bir tasarruf sağladığını düşünürsek artan enerjiyi farklı bir özellikte veya sitenin hızı konusun da kullanabiliyorlar.

Twitter ön bellek verilerini ne zaman temizliyor?

Twitter sitesi ön bellek verilerini birçok başlık altında kaydediyor. 2 Adet Örnek başlık ;

3 aydan önce atılmış ve görüntüleme olmayan tweetler, retweetler, vs vs Verileri

5 aydan önce atılmış ve görüntüleme olmayan tweetler, retweetler, vs vs Verileri

Gibi bir çok başlıkları bulunuyor. Ve yalnızca sitedeki aktif kullanıcı sayısının en az olduğu günler de veri silme işlemi uyguluyorlar. Ve tabiiki  tweetlerinizin, retweetlerinizin, beğeni sayınızın veya beğenilerinizin hangi kısıma ön bellek olarak kaydedildiğini de asla bilemeyiz. Dolayısıyla ön bellek ile alakalı sorun yaşıyorsanız beklemenizden başka yapabileceğiniz hiç birşey yok malesef.

Önemli not: Twitter yalnızca eski retweetlere, eski beğenilere, eski tweetlere bu işlemleri uyguluyor

(Bu makaledeki bilgiler herkesin anlayabileceği şekilde yazılmıştır)

 

Silinmeyen Retweetler ve Tweetler
Toplam 203 oy verilmiş
sizde oy vermeyi unutmayın (:

İlgini çekebilecek diğer konular

Twitter Kodları hakkında

Twitter Kodları Hakkında Bilgi

Twitter kodları nasıl çalışmaktadır, amacı nedir ve nasıl kullanılır, tümünü bu konu içerisinde paylaşıyor olacağız. …

14 Yorumlar

 1. Avatar of tayfun

  sonuç olarak silemiyor muyuz

 2. Avatar of tayfun

  Hocam 39 bin tweetim vardı şu anda 35 bine düştü ama artık silinme durdu. 0’a düşürmem lazım acilen. Yok mudur bir hal çaresi?

 3. Avatar of tayfun

  O halde sizin eski twitleri silme kodu verdiğiniz makaleniz ne oluyor? Yani benim de 11bin twitim var toplam ve şuan o kodu Console penceresinin altına kopyalayıp başlattığım işlem devam ediyor. Hatta 6 saattir devam ediyor. Hala siliyor. Silinmiyor mu yani gerçekte? (Yoksa bu kodla yaptığımız işlem sadece başka profillerden bakılınca görünmez olmasını sağlayacak koşulda mı siliyor? Ben ve twitter sistemi yazdıklarımı halâ görücek miyiz?)

  • Avatar of tayfun

   Tweet silme kodu ön belleğe takılmamış tweetler için geçerlidir. En basit haliyle anlatmak gerekirse siz kodları farklı yöntemler kullanarak tweet silme retweet silme vb işlemleri yaptığını sanıyorsunuz sanırım. Ancak durum şu. Twitter kodlarının tek artısı sizin normal bir tweeti silme işleminizin daha hızlı halde gerçekleştirilmesidir. Yani sizin tweet silmeniz ile kodların tweet silme arasın da hiç bir fark yoktur. Bununla ilgili makale hazırlamıştım, gözatabilirsiniz. Twitter Kodları Hakkında Kısacası kod ile sildiğiniz tweetlerin başka bir profilde görünmesi mümkün değildir. Ek olarak kodu çalıştırıp 6 saat beklemenize gerek yok, her yarım saatte bir sayfayı yenileyip kontrol edin ve işlemleri tekrardan başlatmak için ilgili sekmeye kodu yapıştırıp silme işlemini tekrar başlatın

 4. Avatar of tayfun

  Ve neden 6 saati geçti? Bu kadar uzun mu sürer?
  11 bin twit kaç saate silinir sizce? Bu kodla olan işlemden sonra başka kullanıcılar silinen tvitleri hala görecek mi sitenin ön belleği yüzünden?
  Bu arada emeğinize sağlık. Allah da sizin yardımcınız olsun, siteniz çok güzel.

  • Avatar of tayfun

   11 bin tweeti tek seferde silmeniz mümkün değildir. Kodu çalıştırdıktan sonra her yarım saatte bir sayfayı yenileyip kontrol etmeniz gerekir. Ve, hiç bir kod, program veya uygulama 11 bin tweeti tek seferde silemez. Ön belleğe takılmamanız için her gün maks 500 , 800 tweet silmenizi öneririm. Kod ile sildiğiniz tweetler sizin tweet silmeniz ile aynı işlevi görmektedir. Yani silinen tweetler kimseye görünmez. Ancak ön belleğe takılmamak için kontrollü davranın. Bu tek tek elinizle silerken de geçerli bir durum
   Zaman ayırıp yorum bıraktığınız için ve iyi dilekleriniz için teşekkür ederim

 5. Avatar of tayfun

  Ben teşekkür ederim. Son derece anlaşılır açıklamalarınız ve metinleriniz için. Sıhhatli günler.

 6. Avatar of tayfun

  Hocam, retweet ettiğimiz ama sonra bizi engelleyen hesapların tweetleri profilimizde görünmediği halde, başka profillerden bakılınca göründüğünü bir kaç kez daha önce zât-ı âlînize sormuştuk. Ve bu makaleyi de sabırla bekledik. Ama maalesef bizim sorunla ilgili çözüm galiba yok ?

  • Avatar of tayfun

   Bahsettiğiniz konuyla ilgili çözüm önerisi paylaşmak adına bir kaç kez geliştiriciler ile mailleşme yaşadım. Ancak net bilgi veremedikleri için bir sonraki konu, silinmeyen retweet ve tweetlere geçiş yaptım. Bazı algoritmalardan geliştiricilerin bile haberi yok. Farklı departmanlar ilgileniyor ancak hangisinin ilgilendiği hakkında bilgide vermediler. Net bilgiye ulaştığım da bu konuyuda bilgilendirme amaçlı paylaşacağım merak etmeyin.

 7. Avatar of tayfun

  Sitenin her yazısından emek akıyor. Tebrikler ve teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


1 + 8 =


Endişelenme Bu Bir Reklam Değil

Bilgilendirme

Twitter Güncelleme

Twitter Kodları hergün olmasa da sizden gelen hata mesajlarına göre sık sık kontrol edilmektedir. Çalışmayan bir kod olursa iletişim kısımından bildirin lütfen! Ancak onun öncesin de basit hatalar dan dolayı problem yaşarsanız yorumları okumanız da fayda var. :)
ÇOK YAKINDA YENİ KODLAR GELİYOR :)
17.10.2018