Ana Sayfa » Bilgisayar » Bilgisayar İpuçları » Bilgisayar’da Format Sonrası Yüklenmesi Gereken Programlar

Bilgisayar’da Format Sonrası Yüklenmesi Gereken Programlar

Bildiğiniz üzere bilgisayarlarımız zamanla program artıkları, virüsler ve çeşitli yazılımlar yüzünden yavaşlıyor ve artık çekilmez bir hale gelebiliyor.. Bu gibi durumlarla karşılaştığımız zaman yapmamız gereken, temiz bir çözüm olarak format atma işlemini uygularız.

Format atma işleminden sonra doğal olarak bilgisayarımızdaki bütün programlar ve uygulamalar silinir. Bu konuda sizlere bir bilgisayarda olması gereken başlıca temel programları sıralayacağım.

 1. Winrar dosya sıkıştırma ve açma programı. Formattan sonra yüklenmesi gereken 1 numaralı programdır.  Başlıca özellikleri, dosyalarınızı, resimlerinizi, müziklerinizi, videolarınızı sıkıştırarak boyutlarını küçültebilir veya sizden başka kimsenin görmesini istemiyorsanız şifre koyarak güvene alabilirsiniz.
 2. Google Chrome veya Mozilla Firefox  (internet) tarayıcı programı. Bilgisayar kullanıyorsak muhtemelen bağlı olan bir internetimizde oluyor. Windows’un bizlere sağlamış olduğu internet tarayıcısı programı Google Chrome veya Mozilla Firefox ‘un yanında taş devrinden kalma gibi görünüyor, ki özellikleri de aynı şekilde..  Tabii onun da iyi yönleri var ama, bir kıyaslama yapacak olursak Google Chrome & Mozilla Frefox  yarışı her türlü önde götürüyor diyebiliriz. İnternet ortamında hızlı ve güvenli gezinmek için, formattan sonra mutlaka edinmemiz gereken bu iki tarayıcıdan birini seçip indirmeniz sizin yararınıza olur.
 3. Microsoft Security Essentials virüs ve kötü amaçlı web yazılımlardan korunma programı. Bilgisayarımıza format atıldıktan sonra kesinlikle yüklememiz gereken temel programlardan biride tabiiki Microsoft Security Essentials  ‘dir. Bahsi geçen program sizi internet ortamından veya ağ ortamından gelecek tehditlere karşı korur ve güvenliğinizi sağlar. Bir bilgisayarda olmazsa olmaz programlardan biridir.

Sadece bu kadarmı diyeceksiniz, evet format sonrası olması gereken programlar yalnızca bunlar. Bundan sonrası sizlere kalmış. Bu programları yüklemek veya yüklememek tamamen sizlerin isteğine bağlıdır. Bir sorun veya problemle karşılaşırsanız yanıt bırakabilirsiniz.

Bilgisayar’da Format Sonrası Yüklenmesi Gereken Programlar
Toplam 34 oy verilmiş
sizde oy vermeyi unutmayın (:

İlgini çekebilecek diğer konular

Windows 10 'da format atmadan sıfırlama

Windows 10 Sıfırlama ( Formatsız)

Windows 10 yüklü bilgisayarımızda yaşadığımız problemden dolayı format atmamız gerekiyor. Olur ya, bilgisayarımıza virüs bulaşmıştır …

4 Yorumlar

 1. Avatar of tayfun

  Bu kadar basitleştirilmemesi gereken bir konu bence, beğenmedim.

  • Avatar of tayfun

   Bilgisayar için gerekli olan programlar dışındakiler kişinin isteğine bağlı kurulum ve yüklemelerdir. Yani bir photoscape programını herkese -‘bu gerekli program bunu kurun. bilgisayarınızda olmazsa olmaz.’ ,veya, adobe after effects programını zorunlu kurmanız gerekiyor diyemeyiz. Biz yalnızca olmasını gereken programlardan ve önerilerden bahsettik, diğer yüklemeleri ise tamamen kişinin isteğine bağlıdır

 2. Avatar of tayfun

  VLC Player veya GOM Player, Office, Adobe Reader, .NET Framework vs gibi şeyleri yazmamışsın. Bunlar kişinin kendi tercihi için değildir. Windows’un Explorer tarayıcısını kullanmamak için başka tarayıcı yazıp da, yine Windows’un dandik Media Player ‘ını kullanmamak için bir alternatif yazmamışsın. Kimse After Effect, Dreamwiever, Fireworks, Photoshop, SolidWorks yazmanı beklemiyor zaten. Beğenmedim.

  • Avatar of tayfun

   Yalnız bir detayı atlamışsınız, ben bu yazıyı amatör kullanıcılar için hazırladım. Profesyonel kullanıcıların google ‘a ”format sonrası yüklenmesi gereken programlar” şeklinde bi arama yapacaklarını sanmıyorum. Ayrıca windows media player gayet yeterli seviyedeki bir programdır konu hakkında yanlış bilgi sahibisiniz. İlginiz için teşekkür ederim : )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


8 + 4 =


Endişelenme Bu Bir Reklam Değil

Bilgilendirme

Twitter Güncelleme

Twitter Kodları hergün olmasa da sizden gelen hata mesajlarına göre sık sık kontrol edilmektedir. Çalışmayan bir kod olursa iletişim kısımından bildirin lütfen! Ancak onun öncesin de basit hatalar dan dolayı problem yaşarsanız yorumları okumanız da fayda var. :)
ÇOK YAKINDA YENİ KODLAR GELİYOR :)
17.10.2018